מועדים לפורענות

05/09/2017 21:46 | מאת: אבירם יעקב

מכבי נתניה שיחקה שני משחקי ליגה עד ליציאה לפגרה. הראשון היה משחק חוץ נגד הפועל ב"ש והשני היה משחק בית נגד הפועל עכו. בשני המשחקים הללו הוכיחה מכבי נתניה שהיא קבוצת כדורגל טובה, אך יחד עם לא מספיק נושכת ומועדת לפורענות. עוד לפני שאביע את דעתי על מה שהתרחש, מזווית הראייה שלי, בשני המחזורים הראשונים, ברצוני להגיד, שוב, שחלפו אך ורק שני מחזורים ולכן עדיין לא ניתן לקבוע מגמות, להסיק מסקנות או לחרוץ גורלות. הכול עוד יכול להשתנות מן הקצה אל הקצה.

המשחק נגד הפועל ב"ש במחזור הפתיחה הראה לכדורגל הישראלי שמכבי נתניה קבוצה טובה. כמו לכל קבוצה אחרת, יש לה יתרונות וחסרונות (במונחים של ליגת העל), אך כמכלול היא קבוצה שהפרטים בה מבינים מה הסמכות המקצועית שמעליהם רוצה מהם.

מכבי נתניה שיחקה טוב נגד הפועל ב"ש והייתה ראויה אפילו ליותר מהנקודה שהשיגה בעקבות תוצאת התיקו 1-1, אבל חשוב מאוד לסייג ולזכור שזה לא רק שהפועל ב"ש עלתה בהרכב חסר, אלא בעיקר העבודה שהוא היה לא מתואם ושלברק בכר לא היה זמן להתכונן למשחק. אם הצוות המקצועי של מכבי נתניה החל להתכונן להפועל ב"ש רגע אחרי שפורסמה הגרלת המשחקים של ליגת העל לעונת 2017/8, אז בהפועל ב"ש חשבו אך ורק על צמד המפגשים מול מאריבור ועל האפשרות לעשות היסטוריה עבור המועדון. יחד עם זאת, כאוהדים של מכבי נתניה חזינו לא אחת בקבוצות שכנראה לא היו מצליחות להיראות טוב גם נגד קונוסים, כך שלשחק טוב נגד הפועל ב"ש, ועוד במשחק חוץ ועם שחקנים רבים שטרם שיחקו בליגת העל, ולהיראות טוב, זה לא דבר של מה בכך.המשחק נגד הפועל עכו, שהפגיש בין שתי העולות החדשות, הפגיש גם בין שתי פילוסופיות שונות לגמרי. מכבי נתניה נשארה אותה הקבוצה שהייתה בליגה הלאומית עם שדרוגים בעמדות מסוימות, מתוך אמונה ושהדרך והשחקנים המובילים יהיו טובים מספיק גם בליגת העל כדי למשוך אותה למעלה. הפועל עכו, מנגד, החליפה לגמרי את השיטה ומקבוצה טכנית (במונחים של ליגה לאומית) שאמורה להשיג ניצחונות בליגה הלאומית, היא בנתה קבוצה שמטרתה העיקרית היא להאט את הקבוצות שהיא תפגוש בליגת העל.

תוצאת התיקו 2-2 שהקבוצה השיגה נגד הפועל עכו הייתה מאכזבת. לא משום שעל המגרש מכבי נתניה הייתה ראויה ליותר, אלא דווקא כי היא צלחה מבחן שלא קל לצלוח אותו, אך כשלה במבחן אחר. הקלישאה מספרת שלהוציא תיקו נגד הפועל ב"ש במשחק חוץ, בנסיבות שנוצרו, זו משימה פחות קשה מלנצח קבוצה כמו הפועל עכו, שמגיעה למשחקי חוץ במטרה לחלץ תוצאות תיקו. מכבי נתניה לא רק שהצליחה לעלות ליתרון נגד הפועל עכו, שכאמור נבנתה כדי להסתגר בהגנה, היא אפילו עשתה את זה לאחר שנקלעה לפיגור. במצב שבו מכבי נתניה מובילה, הפועל עכו הייתה צריכה לנסות ולצאת קדימה. על הנייר, נהדר מבחינתה של מכבי נתניה. כקבוצה שברוב הזמן לא מקדישה מחשבה למשחק ההתקפי, הפועל עכו הייתה צריכה להתקשות במיוחד, בטח לאחר שנקלעה לחסרון מספרי, אלא שדווקא אז מי שנחלצה לעזרתה הייתה לא אחרת מהיריבה שלה, מכבי נתניה.למכבי נתניה ישנם ארבעה עוגנים שעליהם היא נשענת מבחינת הנעת כדור: ערן לוי, דיא סבע, אביב אברהם ועלי מוחמד. כשבצוות המקצועי החליטו להוציא את אביב אברהם ודיא סבע, להזיז את ערן לוי לחוד ולהשאיר את כל הנטל של הובלת הכדור על עלי מוחמד, נוצר מצב שהקבוצה הפסידה את כל הארבעה. להזיז את ערן לוי לחוד על מנת שישמש כשחקן ציר זה לא רעיון רע ונגד הפועל ב"ש הוא הוכיח את עצמו, אבל אז צריך לקחת בחשבון שני דברים: שהקבוצה משחקת עם שחקן התקפה שלא ניתן להריץ אותו ושהיא מאבדת את אחד השחקנים שאמונים על מלאכת הובלת הכדור – וכשאביב אברהם ודיא סבע מוחלפים ועלי מוחמד נאלץ לשאת בנטל הובלת הכדור כמעט לגמרי לבדו (דן גלזר וניקולס אולסק תורמים בעיקר בהגנה, דידייה קוגבינייה הוא בעיקר מוציא לפועל ולאנדרו ריביירו עדיין לא מחובר לגמרי לקבוצה), טבעי שהקבוצה תאבד את המחץ שלה בהתקפה ובכך תזמין התקפות של הפועל עכו, שמבחינתה לא נשאר עוד מה להפסיד וכדאי לה לנסות. לשמחתה ולצערנו, היא גם הצליחה.

בשני משחקי הליגה הבאים מכבי נתניה צפויה לפגוש את הפועל רעננה ומכבי ת"א. אלה שני משחקים שהם די דומים לשניים שמכבי נתניה כבר שיחקה, רק בסדר הפוך. מעניין יהיה לבחון איזו השפעה תהיה לצמד המשחקים שכבר שוחקו על צמד המשחקים שעוד ישוחקו.

צילום: ניר אנשר ואבי חכמון.